Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Forum
Korrik 24, 2021, 10:56:41 PD *
Mirė se vini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalėkalimin dhe kohėn e identifikimit
 
   Forumi   Ndihmė Chat Identifikohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshtė
  Printo  
Autor Temė: Derisa nė Koshare luftonin komandantėt e vėrtetė, disa nė “Rogner” “bėnin qejf”  (Lexuar 208 herė)
0 Anėtarė dhe 1 Vizitor po shikojnė kėtė temė.
Deēani
Administrator
*
Korrik 24, 2021, 10:56:41 PD

Popullariteti: 30
Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

Gjinia: Mashkull
Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Qershor 06, 2021, 04:13:11 MD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5713

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « : Prill 14, 2021, 03:25:29 MD »

  Derisa nė Koshare luftonin komandantėt e vėrtetė, disa nė “Rogner” “bėnin qejf”

  NGA FATON MEHMETI MĖ 9 PRILL 2021 NĖ ORA: 17:17

  Komandantėt e Rognerit
  Shėnimi i 22 vjetorit tė Betejės sė Koshares ėshtė betejė e krenarisė dhe fitores sė madhe. Sa herė qė vjen prilli, kujtohet beteja e Koshares. Beteja e Koshares ishte pjesė e operacionit “Shigjeta”, tė hartuar nga Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, ku pėr herė tė parė u thye dhe u mor nėn kontroll kufiri nė mes tė Kosovės dhe Shqipėrisė. Palėt nė kėtė betejė kanė qenė tė pabarabarta, por UĒK, ka pasur pėrparėsi strategjike, pasi qė beteja ėshtė zhvilluar nė kufirin me Shqipėrinė administrative. Furnizimi ka qenė nė nivel, e gjithashtu edhe morali i luftėtarėve ka qenė i lartė.
              Gjithashtu edhe niveli i pėrgatitjes ka qenė nė nivel tė lartė nga komandantė profesionistė, si Rrustem Berisha, Agim Ramadani, Sali Ēeku, Anton Ēuni, Musa Gjakova, Fadil Hadėrgjonaj, etj. Kjo ka ndikuar qė Beteja e Koshares tė konsiderohet si njė ndėr betejat mė tė mėdha dhe mė tė lavdishme tė luftės pėr ēlirimin e Kosovės, nė krye tė sė cilės ishte komandanti Agim Ramadani. Disa nga pjesėmarrėsit janė hero, disa tė tjerė ende jetojnė. I pari qė u vra nė Betejėn e Koshares, ishte Rifat Qelaj vetėm 19 vjeēar. Rifati erdhi nga Gjermania qė t’i bashkohet UĒK-sė, por fatkeqėsisht e gjeti vdekjen ditėn e 9 prillit tė vitit 1999.
              Operacioni “Shigjeta”, qė rezultoi me fitoren e UĒK-sė dhe thyerjen e kufirit, nė vetvete ngėrthente djemtė mė tė zotė dhe mė tė pėrgatitur pėr tė shembur kufirin qė ndante shqiptarėt me shekuj. Si asnjėherė mė parė serbėt u pėrballėn me ushtarė profesionist, tė cilėt fituan me zemėr dhe vizion luftarak. Prandaj, ēdo vit krerėt e shtetit nė Serbi, kryesisht kreu i kuvendi prit njė delegacion tė mbijetuar tė rojeve tė kufirit tė kullės sė Koshares. Kjo serbėve u shkakton edhe emocione tė forta pasi pėsuan disfatė nga rreth 1.500 pjesėtarė tė UĒK-sė, tė mbėshtetur nga artileria shqiptare.
              Pastaj, edhe aviacioni dhe instruktorėt e NATO-s sulmuan rajonin e karakollit tė Koshares nė njė front tė gjerė disa kilometrash nė mėngjesin e 9 prillit, duke iu lehtėsuar shumė ushtarėve tė UĒK-sė, triumfin historik. Nėse edhe beteja e tjera do tė udhėhiqeshin nga njerėz profesionist si nė Koshare, besoj se do tė kishim edhe mė shumė fitore. Ata qė organizuan kėtė betejė nuk kishin qėllim qė pas lufte tė grabisnin prona, tė pasuroheshin apo tė bėheshin ministra, por kishin vetėm njė synim-ēlirimin e atdheut.
              Beteja e Koshares ėshtė frymėzim se si luftohet pėr atdhe, se si nuk ka*ėndėsi numri i ushtarėve tė armikut por forca edhe vullneti i liridashėsit. Fatkeqėsisht vetėm Beteja e Loxhės dhe e Koshares na bėjnė tė ndihemi krenar, tė udhėhequra nga njerėz institucionalistė dhe profesionistė, e jo pėrfitues tė luftės. Definitivisht beteja e Koshares do tė mbetet nė analėt e historisė sė popullit shqiptar, si beteja e krenarisė dhe triumfit ndaj armikut shekullor.
              Disa luftonin nė Koshare, disa bėnin qejfe nė "Rogner", pas lufte me pompozitet deklaronin se ata luftuan se ishin heronj etj. Shpejt u ra maska, u kuptua kush luftoi pėr shtet e kush pėr pushtet. Nė Koshare u luftua pėr atdhe, andaj u fitua ajo betejė pasi u luftua me zemėr.
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Faqe: [1]   Shko Lart
    Printo  
   
  Shko te:  

  Mundėsuar nga MySQL Mundėsuar nga PHP Powered by SMF 1.1.21 |SMF © 2013, Simple Machines XHTML 1.0! CSS!
  Faqja u krijua nė 0.033 sekonda me 18 veprime.


  MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
  Faqe e krijuar nė 0.01957 sekonda me 28 query