Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeOPINIONEKur shqiptarėt shembin trashėgiminė e kulturėn kombėtare   
Kur shqiptarėt shembin trashėgiminė e kulturėn kombėtare

Kur shqiptarët shembin trashëgiminë e kulturën kombëtare


Nga: Gani Mehmetaj Më: 17 maj 2020 Në ora: 14:09


 Gani MehmetajKur zyrtarët serbë të Prishtinës me 1957 urdhëruan shembjen e Kishës së Shna' Ndout në qendër të kryeqytetit, punëtorë shqiptar nuk pranuan ta bënin këtë shëmti.
Dolën punëtorët serbë dhe të etnive të tjera që e shemben kishën e Stakajve.Kur një oligark në Prishtinë kërkoi të shembej Teatri Kombëtar i Kososovës dhe mbi rrënojat e tij të ndërtohej një ndërtesë shumëkatëshe, brenda të cilit do të ishte edhe Teatri Kombëtar, shqiptarët e Kosovës e refuzuan propozimin e oligarkut.   


Në Shqipëri ndodhi e kundërta: klika qeverisëse e pranoi diktatin e oligarkëve, sot në mëngjes u shemb Teatrin Kombëtar para artistëve që përloteshin, të pafuqishëm t'u kundërviheshin policeve. Opinioni nga transmetimet televizive, shihte tmerr dhe nuk u besonte syve.


Tirana po shpërfytyrohet në mënyrë të frikshme.


Ç' lloj shqiptarësh janë këta?


Nga Deēani, Diele, 17 Maj 2020 12:49, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02298 sekonda me 30 veprime