Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeLajme Nga BotaVdes Christopher Hitchens, pėrkrahės i madh i Kosovės   
Vdes Christopher Hitchens, pėrkrahės i madh i Kosovės

 

Ka vdekur në moshën 62 vjeçare shkrimtari, gazetari dhe kritiku letrar Christopher Hitchens. AI vdiq në Texas të SHBA-së nga pneumonia. Vanity Fair që dha lajmin për vdekjen e tij ka thënë se kurrë nuk do të ketë një person si Christopheri.

Ai e nisi karrierën e tij gazetareske në vitet 70 e më pas u bartë në SHBA për t’u bërë redactor në Vanity Fair në vitin 1992. Në studimet dhe paraqitjet e tij ai ka mbrojtur gjithmonë vendin tonë dhe të drejtën për pavarësi.

Së fundi kishte shkruar për vendimin e GJND-së për legjitimitetin e pavarësisë duke e quajtur vendim të drejtë dhe impresiv.

“Ne humbasim dicka të rëndësishme nëse e harrojmë Kosovën dhe ngjarjet e tmerrshme që çuan në vetëvendosjen e 2 milionë banorëve. Të privuar një kohë të gjatë nga të drejtat e njeriut dhe ato kombëtare, pastaj të deportuar nëpërmjet trenave e me armë drejtuar në ta e të kërcënuar me vrasje massive, këta njerëz janë shpëtuar nga një intervenim, thënë thjesht, ka një kufi përtej ligjit që është ndërgjegja”, shkruante

 


 

Nga Albin, Premte, 16 Dhjetor 2011 17:14, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.15192 sekonda me 30 veprime