Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeOPINIONESa veprim i qėlluar, kur Qeveria dhe Parlamenti janė bashkė   
Sa veprim i qėlluar, kur Qeveria dhe Parlamenti janė bashkė

Sa veprim i qëlluar, kur Qeveria dhe Parlamenti janë bashkë


  Nga Hafiz Shala Më 18 maj 2020 Në ora: 21:57


Albin Kurti dhe Vjosa Osmani

Zonja Osmani: “Edhe zogjtë e dinë që unë më Kurtin i kemi qëndrime të përbashkëta”.

Po, e nderuara Kryetare e Kuvendit, krenaria e Kosovës dhe kombit shqiptar. Po, ata zogjë,janë, populli i Kosovës i cili e hetojë së, ju të dy mundë ta nxirrni këtë popull të shtëtnguar më lak në fytë nga ish sundimtaret duke jau nxi jetën ma tepër se 20 vjetë, të cilëtsi palaqe populli i përzuri jashtë pë të jau dhanë besimin juve të dyve pasi, nuk jeni të infektuem më fillozofinë e komadantve së, “ qlirimtarët” duhët të jenë të privilegjuar. Nuk jeni të ngarkuar as më pasuri të jashtëligjshme, as me vepra kriminale, as më nepotizëm e zhvatje të paras së taksapaguesve.
E jetoni jetën e qytetarit të rendomtë, silleni si qdo qytetar i thjeshtë, shkoni në tregë për të blerë zarzavate e gjëra ushqimore, e pagueni rrymën sikur qdo qytetar duke pritë në rendë pa truproje, pa përcjellje e kurfar përparësie.
Më kujtohët shumë mirë kur Kryetari i Sllovemisë Millan Kuqan i cili në atë kohë në punë, në Presidencë, shkonte më autobus sikur tërë qytetarët e Lublanës.
Të jau përkujtojë së, ky më delegatët slloven në mbledhjën historike të Komitetit Qendror të Lidhjës së Komunistave të ish Jugosllavisë, e cila sinjalizojë ramjën e asajë ngrehine artificiale, zoti Millan Kuqan e braktisi atë seancë në mënyrë demonstrativenë shejë mospajtimi më diktatët e Serbisë përmes Millosheviqit si Kryetar i atherehëm i këtijë forumi komunist, bashkë më delegacionin dhe Sekretarin e këtijë komiteti po nga Sllovenia, përderisa Millosheviqi i vetmuar i lutke duke uluritur për tu kthye në sallë.
Kur u shpërbe ish jugosllavia, Serbia e fillojë agresionin e parë në Slloveni kur, armata sllovene ju kundërvu më armatimin që e kishte prodhuar në fabrikat e tyre ushtarake të panjohura deri athere, më qrast, i humbën vetëm 13 ushtar, sepse, ishin mirë të organizuar, kishin udheheqësi që i besonin dhe e respektonin pasi, dinin ta udheqin shtetin në paqë po ashtu, edhe në luftë.
E mora këtë shëmbull për te treguar së, kur je më popullin dhe e ndane fatin e tijë, e nukngritesh si gjel mbi ta por jau dinë hallin, populli të respektonë edhe zoti të ndihmonë.
Por, edhe miku kur e verenë së je i vëndosur, është i gatqem të delë në ndihmë. Austria i qojë notë Millosheviqit që ti mbaj duartë larg Sllovenisë sepse, do të përballët më forcën e tyre ushtarake.
Austria, i grumbullojëtrupat në kufi në Korushkë dhe, Serbia më bishtë për tokë, ja their për Kroaciduke shkatërruar qdo gjë para sajë. Por, edhe aty himbi kur Kroacia më forcën ushtarake të armatosur nga Gjermania nën të ashtuquajtur planin ushtarak ” Olluja”, po mos ta ndalte Amerika, deshi të arrijënë Batajnicë.
Kur e mendojë sot Kosovënsë kushë është në krye të sajë, merre më mend së si do të vepronte në raste të tilla. Kush do ti besonte Komadantit të forcave ushtarake.
Ndërsa, komadantët e komesarët “qlirimtar”, porosisin limuzina antiplumb më qmim të 145 mijë evrove për Presidentin të cilit as trupëroja nuk po i mjaftojka për ta mbrojtur. Nga kush?! Pse krejtë ky shpenzim për të ja sigurue jetën një presidenti nese nuk ngarkohët mëakuza për krime e vrasjë në pusi më urdhera ndaj oponentëve politik, ndaj luftetatve të UÇK-së, komadantve të tipit Ekrem Rexhës, Komadant “Drinit”, i aftë dhe njohësi artitushtarak, njohës i disa gjuhve të huha i cili, pas lufte ju kthye jetës normale pa kërkuar haraq, pa kërkuar privilegje, pa u pasurue në mënyrë te jashtëligjshme së, i ndjeri, luftën dhe flijimin për liri të atdheut, e ka konsiderue si obligim si qdo patriot e jo për privilegjë. Nuk ra nën ndikimin e hajdutve e kriminelve, profiterve dhe abuzuesve të luftës dhe uniformës së UÇK-së, duke uluritur së” po njollosët lufta qlirimtare e Kosovës”.
Jo, zotëri, ju po e njollosni dhe po ja qitni faqën e zezë por, gjërat po vijnë duke u zbardhur dhe duke dalur në shesh së, kush luftojë për liri e kush për pushtet e pasuri.
Populli është në pritje të vëndimit të Gjykaata Kushtetuese e cila, duhët të jëtë në anën e popullit pasi, populli e dha provimin dhe vërdiktin e shumepritur që, keqebërësit, kriminelët e hajdutët i përzune jashtë e që, më qdo kushtë po mundohën të rikthehën në pushtet së, i kanë borxh popullit dhe, nuk po dijnë së kah të ja mbajnë.
Ose burgun e ose kthimin e pasurisë së jashtëligjshme por, siq po dukët që të dujat bashkë e diqka ma tepër
Populli donë që ti kthehën të zgjedhurit e tyre, zonjën Osmani dhe zotin Kurti. Që të dytë dhanë prova të mjaftueshme për një kohë kaq të shkurtër që të vëndosur e të sinqertë që, gjërat ti qojnë deri në fundë.
Ata të cilët ruhën nga populli së mos po ju ndodhe” ndonjë ekeqe”,ata, nuk mundën më e udheheq atë popull.
Tani, Serbinë nuk e kanë brenda që të frikohën nga ajo. E, po nga kush frikohën athere?! Nga ata të cilët i likuiduan pa shejë e deshmitar, pa proces gjyqësor sepse, dosjët e tyre i ka Serbia si bashkpunëtor të tyre dhe, ajo i shantazhonë në qdo kohë e për qdo gjë që i nevoitetë asajë.
Edhe dialogun insistonë që ta udheheqin ata të cilët i ka në dosje dhe ju diktonë së si të veprojnë. E, fatëkeqësia e madhe është së, e manipuluan edhe Amerikën ta thëmë në mënyrë të përgjithshëm, duke i akuzuar të zgjedhurit e popullit si antiamerikan.
Po të ishte kështu, asesi, populli kurrë nuk do ti votonte, por, ja që i votojë duke ju besuar së, këta të dy edhe mikut por edhe armikut ja thonë të vërtetën.
Këta, i rrëjtën, e manipuluan dhe i mashtruan përkohësishtëmiqt tanë ndërkombëtar por që e everteta po delë në shesh dhe, rrenat, po zhdukën.
Është jetike për të mirëkur, Kryeparlamentarja, zonja Osmani dhe, Kryeministrinë detyrë tani, zoti Kurti, i bashkërëndojnë aktivitetët shtetëtore, më siguri në interes të qytetarve e jo të tyrin përsonal.
Nuk ja kanë frikën askuajtë sepse, nuk i kanë bërë keqë askuajtë. Nuk kanë nevojë më mbledhe pleq sipas Kanunit të Lekë Dugagjinit duke tentuar të shfajësohën për akuza kriminale ndaj bashkëvendasve të tyre.
Këtë e bejnë ata të cilët e kanë mizën nën kapuq dhe, mundohën që në të gjitha format të shfajësohën për krime ndaj bashkëluftetarve dhe bashkëkombasve të tyre.
Zoti Kurti dhe zonja Osmani, tani për tani, janë të vetmit të cilët e kanë guximin dhe gadishmërinë ta mbrojnë Kosovën nga coptimi sepse, këtyre të dyve, as populli, as miqët ndërkombëtar, nuk mundë te ju drejtohën më gishtë së, po e thë këtë a atë gjë, do ti qesim të bërat e juaja të cilati posedojnë në dosjet tyre, pra, Serbisë.
Ndershmëria e tyre si qytetar e tani në poste shtetërore, janë garancë e paluhatëshmërisë së tyre në qëndrime parimore në bazë të Kushtetutës së Kosovës, në bazë të ligjeve dhe Konventave ndërkombëtare dhe në bazëtë Kartës së Kombeve të Bashkuara për kombët dhe kompetencat dhe të drejtat e tyre për vetëvëndosje.
Ata, që të dy, e kanë dijën dhe guximin të përballën më homologët e tyre shtetëror të gjitha niveleve duke i mbrojtur interesat e shtetit dhe popullit, si obligim kushtetues e kombëtar ballëhapur si kurrë ma parë deri më sot.
Këta, të drejtën e shtetit, popullit dhe kombit, më kompetencë do ta mbrojnë para armiqve por, mundë të jau spjegojnë dhe sqarojnë miqve tanë për mos ti sjellur para ndonjë akti të papritue kur te bisedohët për Kosovën dhe qeshtjen e sajë në të gjitha instancat ndërkombëtare.
E, si mos të jetë populli i kënaqur dhe krenar më ta.
Nga Deēani, Martė, 19 Maj 2020 11:59, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02745 sekonda me 30 veprime