Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeLajme Nga Kosova“Kosova” e Buxhovit   
“Kosova” e Buxhovit

Jusuf Buxhovi


 


Nga Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Serbisė, ai u konsiderua si libėr pa bazė shkencore e qė pėrmban fantazi tė rrezikshme nė shėrbim tė Shqipėrisė Etnike. Por, Jusuf Buxhovit kjo padyshim qė nuk i pengon, e ai madje edhe pati kundėrpėrgjigje taktike ndaj akuzave.


Vepra e tij “Kosova – 1,2,3” do tė promovohet nė kryeqytet, gjegjėsisht nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare, mė 16 shkurt nė orėn 12:00. “Kosova” e Jusuf Buxhovit ėshtė libri i parė historiografik i kėsaj natyre.


Nė hyrje, autori bėn tė ditur se fjala ėshtė pėr njė shkrim gjithėpėrfshirės tė historisė shqiptare nga antikiteti e deri nė kohėn tonė, ku Kosova jo vetėm qė nuk shihet e shkėputur nga koncepti i Shqipėrisė sė natyrshme, por ajo paraqitet si qendėr e saj shpirtėrore, kulturore dhe shtetėrore.


Me kėtė rast, autori, fokusimin e pėrqendron te Pellazgėt, ku Dardanėt dhe Dardania paraqiten trungu kryesor i asaj qė mė vonė njihet si vazhdimėsi iliro-shqiptare. Duke shfrytėzuar shumė burime nga historiografia botėrore, veēmas ato nga autorėt antikė, Buxhovi nxjerr pėrfundimin se Dardanėt janė themelues tė Trojės dhe bartės tė qytetėrimit antik, i cili padrejtėsisht u ėshtė atribuuar grekėve, tė cilėt erdhėn shumė vonė dhe pėrvetėsuan gjithė qytetėrimin pellazg, madje edhe shkrimin e tyre.


Sipas Buxhovit, edhe eposi i madh botėror “Iliada” dhe filozofia antike paraqesin trashėgimi shpirtėrore tė shqiptarėve.


 


marrė nga :ZėriInfo

Nga Albin, Shtunė, 11 Shkurt 2012 10:46, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.12747 sekonda me 39 veprime