Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeLajme Nga KosovaThaēi i ankohet Ashtonit pėr pėrgjimet   
Thaēi i ankohet Ashtonit pėr pėrgjimet

 
 

Kryeministri Hashim Thaēi, pėrmes njė letre dėrguar Baroneshės Catherine Ashton dhe Komandantit tė Operacioneve Civile tė BE-sė Hansjorg Haber, ka shprehur shqetėsimin e tij pėr shpėrndarjen e pėrgjimeve tė EULEX-it ndaj zyrtarėve tė lartė institucional.

Nė letrėn tė cilėn e ka siguruar Gazeta Express, Kryeministri kėrkon qė tė merren masa tė shpejta ndaj njerėzve qė, kundėrligjshėm, shpėrndanė kėto pėrgjime.

“Ne dėshirojmė tė besojmė thellėsisht qė ky lėshim i personelit tė EULEX-it ėshtė bėrė pa qėllim dhe nga neglizhenca apo joprofesionalizmi i personave tė kyēur nė kėtė proces, dhe shpresojmė qė EULEX do tė ndėrmarrė masat pėrkatėse adekuate ndaj individėve tė cilėt janė tė pėrfshirė nė kėtė proces”, thotė Kryeministri nė letrėn e tij.

Ai pohon se mosruajtja e materialeve tė mbledhura gjatė zbatimit tė procedurės hetimore dhe zbulimi i kėtyre materialeve, nė Republikėn e Kosovės konsiderohet vepėr penale e pėrcaktuar me Nenin 311 (Shkelja e fshehtėsisė sė procedurės) dhe Nenin 347 (Zbulimi i fshehtėsisė zyrtare) tė Kodit Penal.

Po ashtu Kryeministri dyshon nėse pėrgjimet janė bėrė konform ligjit.

“Po ashtu, shpresojmė qė nė njė kohė tė shkurtėr do tė njoftohemi se procesi i pėrgjimit tė telekomunikimit a ėshtė zhvilluar nė pajtim me Kodin e Procedurės Penale (KPP) gjegjėsisht Kapitullin XXIX: Masat e fshehta dhe teknike tė vėzhgimit dhe hetimit (Nenet 256-267), nė tė cilin pėrcaktohet mėnyra e kryerjes sė pėrgjimeve tė telekomunikimeve”, thuhet nė letėr.

“Mbrojtja e privatėsisė ėshtė vlerė e njohur e demokracisė evropiane dhe ndėrkombėtare dhe ėshtė garantuar edhe me marrėveshjet dhe instrumentet ndėrkombėtare qė zbatohen drejtpėrdrejtė nė Republikėn e Kosovės (Deklarata Universale pėr tė Drejtat e Njeriut, Konventa Evropiane pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive Themelore tė Njeriut dhe Protokollet e saj), me nenet pėrkatėse tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės (Nenet 21, 22, 23, 36, 41(2) dhe nenin 53), dhe Ligjin pėr Mbrojtjen e tė dhėnave personale”.

Letra e Kryeministrit vjen disa ditė pasi qė nė internet dolėn disa biseda telefonike tė Adem Grabovcit me Kryeministrin Thaēi, Kadri Veselin, Vlora Ēitakun dhe Sami Lushtakun.

Fillimisht Qeveria pėrgjimet i kishte quajtur tė fabrikuara dhe shantazh publik, derisa EULEX kishte konfirmuar se pėrgjimet janė autentike. /express/
Nga Albin, Martė, 04 Dhjetor 2012 16:31, Komentet(1)
Komentet
Albin
04 Dhj 2012
Kam pas mendue se ke pak prirje dhe sjellje me intelegjente por nė kėto pėrgjime je tregue tamam si burrė rrugaēi nė rrugėt e Prishtinės (bashkė me kolegėt tuaj) :police:


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.0292 sekonda me 39 veprime