Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeRisi nė Mergimtari.chNjė lėmsh i zjarrtė shqiptaro-serb!   
Njė lėmsh i zjarrtė shqiptaro-serb!

A u pėrgatit nga BIA arrestimi i Ramush Haradinajt, kush ishte figura enigmatike, qė erdhi tė pėr kėshillim tė strukturave shtetėrore, mediale dhe publicistike, tė cilat mė pas do tė sillnin arrestimin.
Njė lėmsh i zjarrtė shqiptaro-serb, qė tė kall tmerrin. Burime tė besueshme i deklaruan shqiptarit, se nė arrestimin e Haradinajt mund tė jetė i pėrzier presidenti i vendit Hashim Thaēi, nėpėrmjet lidhjeve franceze dhe bashkėpunimit tė detyruar me Serbinė.
Nė argumentim tė kėsaj teze vijnė edhe disa informacione tė publikuara javė mė parė, dhe madje edhe njė analizė e mbėshtetur nė informacione, e cila paralajmėronte goditjen e Ramush Haradinajt nga Hashim Thaēi.
Edhe ngutia e Thaēit pėr tė ikur sa mė shpejt drejt Amerikės, madje nė ditėt e inaugurimit tė presidentit tė 45 tė SHBA-ve Donald Tramp, kundėr tė cilit kishte lobuar nė SHBA, sikurse edhe Edi Rama, rrisin dyshimet se ai po pėrshpejton, qė tė dal nga hendeku ku ka rėnė vetė ai, pasi skandali me Haradinajn mund ti kthehet nė bumerang, pasi mund ti shpėrthejnė disa nga skandalet e pėrfolura, por tanimė tė argumentuara, dhe tė tjera, pėr tė cilat opinioni nuk ka info.
Thaēi dhe i gjithė klani “Pronto” nuk e kanė pritur njė reagim kaq tė fuqishėm dhe sensibilizues tė shqiptarėve ndaj arrestimit tė Haradinajt, dhe njė mobilizim kaq tė fuqishėm pėr ta pėrkrahur.
Interpretimet e atyre ditėve, kur nė Kosovė u zbulua (tek nė dhjetor) se kishte qėndruar (nė nėntor) shefi i televizionit serb “B92”, Veran Matiē, dukeshin thuaja paranoike. Por, tashmė pas arrestimit tė Ramush Haradinajt, nė kohėn qė veē ka filluar punėn Gjykata speciale, me njė urdhėrarrest nga Franca, gjithėēka fillon e merr kuptim.
Matiē nuk ėshtė thjesht njė bos mediesh. Ai pėrshkruhet si njė zbatues i pėrpiktė i planeve tė sigurimit inteligjent serb, dikur UDB e sot BIA, madje edhe sipas fotove duket i fuqishėm, ku ia tėrheq veshin ish-kryeministrit dhe ministrit aktual serb, Ivica Daēiqit.
Matiē ishte takuar pėr mė shumė se njė orė me presidentin e Republikės, Hashim Thaēi, gjė pėr tė cilėn kishte raportuar Indeksonline, dhe sipas tij, ky guru i shėrbimit sekret serb ishte takuar edhe me ministrin e Punėve tė Jashtme Enver Hoxhajn, me gazetarin e KTV-sė, Adriatik Kelmendin, ndėrsa nė njė restorant ishte takuar me Veton Surroin. Po ky medium kishte siguruar edhe disa foto tė cilat janė risjellur kėtu.
Bahri Gashi, njė ekspert i sigurisė, kishte paralajmėruar se Hashim Thaēi, pėr shkak tė shantazheve dhe kėrcėnimeve me publikimin e incizimeve tė tij nga BIA, do ta cilin ka thėnė se pėrgjimet nga BIA nxisin ish-liderin e PDK-sė pėr tė goditur Ramush Haradinajn.
“Takimet e fundit me shefin e TV “B92” Veran Matiē, njė pararojė mediatike e BIA-sė, tregon qartė se i inkriminuari, z.Thaēi me tė tilla veprime shantazuese, i zėnė peng sipas BIA- sė, duket se ka nisur njė fushatė tė ultė dhe antikombėtare kundėr dhe nė drejtim tė figurės sė pastėr tė z. Ramush Haradinaj, duke i aktivizuar vartėsit e tij nė Prishtinė Maliqėt dhe nė Beograd Matiēėt”, ka shkruar Gashi.
Ndėrsa, tashmė goditja erdhi, me arrestimin e Ramush Haradinajt.
Por, shantazhet e shėrbimeve sekrete serbe kishin filluar mė herėt ndaj Hashim Thaēit.
Kėshtu muaj mė parė mediumi serb “Alo”, kishte botuar artikullin me titull: “Taći vara ženu sa lepojkom iz Amerike”!, “Thaēi e mashtron gruan me bukuroshen nga Amerika”, ku zbulon bisedat e Presidentit Hashim Thaēi me ish ministren dhe tash ambasadoren nė SHBA Vlora Ēitaku, shfaqjen e intimitetit, ndjeshmėrisė mes tyre nė periudha tė caktuara, derisa sipas kėtij mediumi ajo u detyrua tė emėrohet Ambasadore nė ShBA, dhe nė tė njėjtėn kohė Thaēi do tė detyrohet tė dal me bashkėshorten e tij tė tregtoj nė njė nga marketet e Prishtinės, rikujtonte Gashi.
“Fakti, sipas “Alo”, qė bukuroshja Ēitaku, lė Kosovėn, pėr tu bėrė ambasadore nė ShBA, komunikimet gjatė fazave tė ndryshme pėr rėndėsinė e karrierės sė z. Thaēi, sikurse bisedat e mundshme qė mund ti ketė Agjencia e Zbulimit tė Serbisė BIA lidhur me bisedat intime tė dashurisė mes tyre, pėrbėnė lajm shumė tė keq pėr pasigurinė e zyrtarėve tė lartė tė shtetit nė komunikimet e tyre”.
“I zėnė peng nga ndjeshmėria e interceptimeve tė bisedave me tyre, mund tė jenė kushtetuese nė mes palėve pėr sa i pėrket ndryshimit tė formatit tė dialogut pėrgjithėsisht dhe Asociacionit tė Komunave me shumicė Serbe, nė ēka z. Thaqi mund tė jetė i atakuar me kushtėzim nga pėrgjimet e mundshme nga BIA Serbe, madje duke tentuar sė atakuari sė fundi edhe figurėn e pastėr tė z.Ramush Haradianaj pėrmes njė tjetėr mediumi serb, duke u vėnė i tėri nė shėrbim tė djallit”.
“Supozimi i bazuar se BIA mund tė ketė instaluar pajisje me aftėsi pėrgjimi nė distancė, apo edhe nga ndėrhyrja nė sistemin e tė dhėnave pėrmes VALA dhe IPKO, lė shumė pėr tu shqetėsuar me sistemin e pambrojtur tė komunikimit pėr tė gjithė qytetarėt e nė veēanti inkriptimin e bisedave pėr zyrtarė tė lartė tė shtetit, ndaj tė cilėve nė situata tė ndryshme do tė mund tė shantazhoheshin apo tė kushtėzohen me tė tilla pėrgjime tė ndjeshme”, ka shkruar Gashi. SHQIPTARI.eu
[IMG]http://indeksonline.net/public/uploads/image/15355869-10211175281287909-644785209-n.jpg[/IMG]
Nga Deēani, Diele, 08 Janar 2017 19:01, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.1269 sekonda me 39 veprime