Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeLajme Nga BotaFlet Carla del Ponte   
Flet Carla del Ponte


[IMG]http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2017/02/delpoo.jpg[/IMG]
[I]Carla del Ponte: Haradinaj nuk e meriton tė maltretohet nė Francė, kur dy herė ka dalė i pastėr nga Haga[/I]
[B]Flet Carla del Ponte, Gjykata Speciale fillon me “peshqit e vegjėl”[/B]


Lugano, 25 shkurt -Zonja Del Ponte ėshtė njė prokurore zvicerane dhe ndėrkombėtare, tashme njė hetuese dhe diplomate. Nė kuadėr tė sistemit tė Kombeve tė Bashkuara, ajo ishte njė ish-kryeprokurore e Kombeve tė Bashkuara e dy gjykatave penale ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė dhe Ruandėn.Del Ponte: Tribunali special i Hagės pėr krime nė Kosovė do te ketė suksese, ndryshe nuk do tė ishte themeluar

Si njė gjyqtare hetues dhe kryeprokurore e Ministrisė Publik nė Zvicėr, Del Ponte ka hetuar dhe ndjekur penalisht rastet e terrorizmit ndėrkombėtar, mafies ruse, kontrabandėn e armėve dhe tė spiunazhit, pastrimit tė parave, si dhe aspektet e tjera tė krimit tė organizuar transnacional pėrfshirė kėtu edhe njė zviceran me orgjinė shqiptare.

Pasi shėrbeu si Kryeprokurore e Pėrgjithshme e Zvicrės, ajo u emėrua kryeprokurore pėr Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare pėr ish Jugosllavinė (ICTY) nė gusht tė vitit 1999. Ajo u gjend ne ketė ICTY deri nė vitin 2008. Misioni i saj pėrfundoi me njė bilanc te suksesshme duke arrestuar e burgosur kriminele kryesisht serbe, me je total prej 91 aktakuzash, duke pėrfshirė kėtu edhe njė kryetar shteti Sllobodan Milloshevic si dhe njė numėr i madh i gjeneralėve dhe poltikajve tė rangut tė lartė te arrestuar dhe dėnuar pėr njė sėrė krimesh. Qė nga shtatori i vitit 2012, ajo shėrbyen si njė Komisionere e Komisionit Ndėrkombėtar tė Pavarur Hetimor pėr Sirinė.

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės e cila u gjend ne krye te TPI-sė pėr krime nė ish-Jugosllavinė pėr gati njė decenie rresht, pas disa vitesh paraqitet serish, kėsaj radhe nė njė intervistė “Presheva Jonė” nė Zvicėr e cila flet pėr rolin e ICTY e cila sivjet mbyll dyert e veta ne Hagė, pėr arrestimin dhe izolimin e ish-kryeministrit kosovar Ramush Haradinajt nė Francė, pėr specialen dhe “peshqit e mėdhenj”…Ju pėrkujtojmė se raporti i zviceranit Dick Marty, ne te cilin pėrmendet edhe emri i Del Pontes referuar librit te saj “Gjuetia..” lidhur me akuza kundėr ish-komandanteve te UCK-sė ka bėrė jehonė te madhe nė mediat ashtu edhe nė qarqet ndėrkombėtare.

E pyetur rreth asaj se Gjykata e Hagės pėr ish-Jugosllavinė e cila mbylle sivjet dyert, se a ka kompletuar misionin e saj si duhet ne Ballkan, znj.Del Ponte pėrgjigjet se “Unė, siē e dini edhe pe juve disa herė e kam thėnė se Gjykata e Hagės pėr ish-Jugosllavinė nuk do tė mbyll dyert pa arrestuar dhe dėnuar peshqit e mėdhenj tė krimeve ne Ballkan. Njė president i Serbisė me emrin Slobodan Miloshevic, Karagjic, Mladic te arrestuar dhe dėrguar nė Hage, a nuk dolėn fjalėt mia ?..”Specialja pėr krimet nga Kosova do t’ia nis tė mbledh nga “peshqit e vegjėl” ndėrsa kah fundi…

Se ēfarė mendon pėr arrestimin dhe izolimin e liderit tė AAK-sė Ramush Haradinaj ne Francė nė vazhdim znj.Del Ponte nė kėtė bisedė ėshtė pėrgjigjur se “ish-kryeministrit kosovar Haradinaj mendoj se nuk e meriton tė malltrrtohet nė Francė i cili dy herė ka hyrė dhe ka dalur i pastėr nga dyert e Hagės . Me duket e pakuptueshme arrestimi dhe mbajtja e tij nė Francė nga autoritetet e atjeshme, sipas njė fletearresti nga Serbia. Se ēfarė ėshtė duke u zier pas kėsaj, nuk di ēfarė t’ju them, se a ėshtė fjala pėr akuza tė mėparshme pėr tė cilat ai ėshtė pėrgjigjur dy herė, apo pėr ndonjė akuzė te fundit. Sa i pėrket te fundit, duket se qė kur Haradinaj doli i lirė pėr tė dytėn herė nga Haga deri tash nė rajon me sa di unė s’ka pasur luftė?!..Veē n ‘paq shku ai n ‘Serbi me pas ba diēka nja tė zezė, qė ne nuk e dimė. Nėse dikush shpreh dilema se Haradinaj do te dėrgohet ne Beograd apo Hagė, pėr kėtė tė fundit unė po ju heq, se Haga s ka ēfarė te bėje mė me tė. Ashtu kėshtu Haga edhe pak muaj e mbyll dyert e veta. Ēka po ndodhė vėrtetė me Ramush Haradinaj mund tė dijė vetėm Beogradi, Parisi apo edhe Prishtina, nėse nuk ėshtė far biznesi apo lojė politike..”

Duke folur pėr Tribunalin e ri te Hagės pėr krime nė Kosovė se a do tė ketė sukses nė misionin e tij, prokuroja zvicerane del Ponte nė vazhdim te kesaj bisede per agjncine e agjemeve “Presheva Jonė” pohon se “po, po do tė ketė sukses, ndryshe nuk do te ishte themeluar. Por megjithatė unė kam njė dyshim mbi tė. Njė, sepse ėshtė themeluar tepėr vone, sepse shume dėshmitarė janė vrarė nė terren. Dhe kam pėrshtypjen se nuk ka njė vullnet politik pėr te hetuar “peshqit e mėdhenj” tė krimit nė Kosovė…”

Nė mediat kosovare shpesh flitet se specialja pėr Kosovėn do tė mbledh “peshqit e mėdhenj” tė krimit ne Kosovė duke pėrmendur kėtu emrin e Hashim Thaēit, Xhavit Halitit dhe te Kadri Veselit? Se ēka mendon ajo pėr kėta personazhe qe kishin role tė caktuara nė Shqipėri gjatė luftės nė Kosovė? Zvicerania del Ponte pohon se “kėta persona tė njohur tashme nė opinion, madje edhe nė mediat amerikane si tė dyshuar, por nuk mendoj se do tė kapen fillimisht, sepse mungon vullneti politik. Kur atėherė s’ka pasur vullnet politik pėr tė arrestuar, tash hiq e me hiq, mendoj unė. Se di ndoshta specialja mund te sjelle surpriza. Ēka mund tė them se pėr dallim nga gjykata e Hagės pėr ish-Jugosllavinė, kjo pėr Kosovėn duket se do t’ia nis tė mbledh nga “peshqit e vegjėl..”.Nga Deēani, Hėnė, 27 Shkurt 2017 10:43, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.16193 sekonda me 30 veprime