Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeRisi nė Mergimtari.chTrojka qė po e shkatėrron Kosovėn   
Trojka qė po e shkatėrron Kosovėn

[IMG]http://oobir.xyz/wp-content/uploads/2018/02/trio-730x440-730x420.jpg[/IMG][IMG]http://oobir.xyz/wp-content/uploads/2018/02/trio-730x440-730x420.jpg[/IMG]http://oobir.xyz/wp-content/uploads/2018/02/trio-730x440-730x420.jpg

Deputeti Korab Sejdiu gjatė njė interviste pėr gazetėn “Zėri” ka deklaruar se tre liderėt kryesorė tė vendit: presidenti Thaēi, kryeministri Haradinaj,

si dhe kryeparlamentari Veseli, me veprimet e tyre tė fundit pėr shfuqizimin e Ligjit pėr Gjykatėn Speciale po e shkatėrrojnė Kosovėn. Sipas tij, njė blof i tillė ishte pėr ta shpėtuar veten nga Specialja, si dhe pėr t’i rritur pazaret nė prag tė arrestimeve tė para.
Deputeti i Parlamentit tė Kosovės, Korab Sejdiu, i cili njėherėsh ėshtė jurist me profesion, thotė se tentativa e presidentit Hashim Thaēi, e kryeministrit Ramush Haradinaj dhe e kryeparlamentarit Kadri Veseli pėr ta shfuqizuar Ligjin pėr Gjykatėn Speciale ishte pėr ta shpėtuar veten nga kjo e fundit dhe pėr t’i rritur, siē thotė ai, pazaret nė prag tė fillimit tė arrestimeve.
Kėto komente Sejdiu i ka bėrė gjatė njė interviste pėr gazetėn “Zėri”, duke shtuar se tė premten u pa qartė njė blof i tillė i trojkės (Thaēi, Haradinaj dhe Veseli), qė, sipas tij, po e shkatėrron Kosovėn.

Juristi Sejdiu thotė se nė lidhje me iniciativėn e fundit nuk bėhet fjalė pėr njė ligj tė rėndomtė, por, siē thotė ai, pėr njė pėrpjekje pak mė tė madhe nė kontekst tė votave qė nevojiten pėr ta bėrė njė ndryshim tė tillė, i cili ka edhe implikime kushtetuese dhe njė investim shumė tė madh nga partnerėt ndėrkombėtarė, nė veēanti nga SHBA-ja dhe BE-ja.

“Pra, nė rastet si kėto kur ne hyjmė nė obligime qė kanė edhe implikime ndėrkombėtare nuk mund pastaj tė luajmė me ata tė cilėt janė pjesė e procesit, sepse, siē edhe po shihet, kėtė ata nuk e tolerojnė”, ka pohuar Sejdiu.

Ky i fundit madje ėshtė shprehur i gatshėm qė ta japė votėn e tij pro mocionit pėr rrėzimin e qeverisė “Haradinaj” nėse opozita punon nė kėtė drejtim, siē ka deklaruar sė fundi.Nga Deēani, Enjte, 22 Shkurt 2018 18:29, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.12158 sekonda me 39 veprime