Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeKomente Dhe AnalizaBAJRAM CURRI SHTYLL’ E NACIONALIZMIT   
BAJRAM CURRI SHTYLL’ E NACIONALIZMIT

[IMG]http://www.njekomb.com/wp-content/uploads/2017/05/bajram-curri.jpg[/IMG]Nga Fritz Radovani

MARS 1925: SHQIPNIA NĖ ZI…
■Dhe, kėte Shqipni, nuk e kam gjetė kund ma sakt se tek Don Lazer Shantoja.
… “Nji plakė dhe nji gocė kjajnė pėrditė nė Shkoder… Nji Nanė dhe nji bijė!
Nana kjanė djalin ma tė madh dhe bija baben ma tė mirė tė Shqipnisė sė shkretė. Lotėt e plakės shkodrane e tė gocės kosovare janė lotėt e tė tanė Shqipnisė sė sotme.
Edhe kjo e ndrydhun, e poshtnueme, e vorfnueme, e shitun, e coptueme dneson perditė per tė vdekunit e mėdhaj qi humben dhe per tė gjallėt e mjerė qi po humbin. Populli asht nė kulmin e deshprimit. I vetmi ngushllim qi i ka mbetė, nė kjoftė se ngushllim mund tė quhet, asht enč vaji: Lodja qi kje perherė shujta e idhėt e Popullit Shqiptar.
Nder shpellat e largėta tė bjeshkėve kreshnike tė Krasniqes ky popull i mjerė pat nji Babė: Ia mbyten!
Nder korridoret e errta tė diplomacisė sė jashtme ky popull i vorfėn pat nji Pris: Ia vranė!
Me humbjen e Bajram Currit e tė Luigj Gurakuqit mbyllet nji epopč e madhnueshme e kėputet pergjysė nji hymn i naltė! Epopčnė e mbylli Plaku; hymnin do t’a vijojmė na!
… Na kjajmė si per njenin ashtu edhe per tjetrin. Ferku asht vetem ky: Lodja qi derdhim mbi emnin e Luigj Gurakuqit asht edhe lodja e deshprimit. Bajram Curri vdiq me tė tana rrethanat e heroizmes: Lindi nė mal, jetoj nė mal, luftoj nė mal e vdiq nė mal.
Vdiq me armė nė dorė, ndermjet tė Shqipnisė sė robnueme e tė Shqipnisė sė lirė.
Vdiq si meritonte tė vdiste Bajram Curri!
Tė kishte vdekun nė sallen e ndoj klinikės europjane, jetės sė Bajram Currit, i ishte hjekun kapitulli ma i bukur.
Perkundrazi si vdes Luigj Gurakuqi? Vritet nė dhe t’huej, vritet tinzisht mbas dere tė nji hoteli, vritet prej nji krimineli vagabond… Bajram Curri nderohet edhe prej t’ huejvet, deri prej anmiqvet tė tij tė perjetshem…
Luigj Gurakuqi shnderohet jo vetė, por mbytet pėr sė dyti shi prej asaj qeveri pėr tė cilen, i shuemi, kje gjithmonė i akuzuem se ushqente ndjesina ma se miqėsore.
■Gjyqi i Tranit – shembull klasik paturpėsie cinike nė gjyqet botnore – na difton sheshasit se diktatori i Romės desht me e krye vepren e diktatorit tė Tiranės, tė Zogut.
***
■Ky njeri nuk asht ma! Trupi i tij rrxohet i pergjakun tek dera e Hotel Cavour, dhe kur ndihet krisma katastrofale e armės sė trathtisė e kur merret vesht se tre plumat e revolverit tė tiranvet kishin shpue zemren e Luigj Gurakuqit, atje nė shpellat e Krasniqes jehon nji gjamė. Plaku i Kosovės njynė pecen nė voj me fshi pėr tė mramen herė armėt sa herė ngadhnjyese, del prej shpellet, ban sulmin e mramė e vdes!
■Nė nji pallat tė Tiranės Ahmet Zogu me nji tė zgedhime satanik u qet me pi satelitvet tė gėzueshem tue u thanė: Tash nuk drue ma kend!”
***
■Po; n’ Dragobi
Plakun do t’ gjejmė tue kjamun per Shqipėni…
Me t’ gjallė ma fjalė nuk kemi: Asht kot me pritė:
Pleqt u faruen e s’ kan pse plaken t’ ritė!
Sot mbasi t’ gjallėt nuk janė tue luejt per t’ gjallė
Lč t’ shkojmė na t’ vdekunit Shqiperin me ngjallė!..

■Kėndojnė Zanat…

Vigajt vdiqen, mbaruen trimat,
Vdiqen t’ gjith burrat e dheut;
Sot n’ Shqipėni sundojnė kulimat
Mbi fron Shejt tė Skanderbeut.

E patundun tiranija
Po mbretnon e kush s’ po lot;
Shqiptar ma nuk ka Shqipėnija
Nuk ka Shqipja flamur sot.

Shkelė asht ndera e Shqipenis
N’ t’ tana viset si mos kurr:
Kjajė mbi bjeshkėt e Dragobis
Kjajė, po, kjajė, o Bajram Curr!

■Shenim nga F.Radovani: Poezia asht marrė nga “Kuvendi i Deshmorvet”, tek libri
“Vepra” e Don Lazer Shantojės. Shkoder 2005.
Do t’ ishte mirė qė ky liber tė vendosej nė Maozoleumin e Tiranės!
Melbourne, 2017.
(marrė nga:tribunashqiptare)Nga Deēani, Premte, 16 Nėntor 2018 18:05, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.10954 sekonda me 39 veprime