Shenimi i Fundit - padukshem
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

mergimtari.ch LajmeLajme Nga KosovaKoalicioni midis LVV dhe LDK ngrehe e mos kėput?!   
Koalicioni midis LVV dhe LDK ngrehe e mos kėput?!

Koalicioni midis LVV dhe LDK ngrehe e mos këput?!


 


Nga: Prof. Dr. Binak Maxharraj Më: 19 tetor 2019Qe nga 6 tetori që kur u mbajtën zgjedgjet parlamentare gadi çdo gje ështe e çartë.LVV doli partia e pare,kurse LDK e dyta,tjerat nuk jane me rëndësi ato shkojn ne opozitë.
Por është e pakuptueshme neglizhenca midis LVV dhe LDK për formimin e koalicionit qeveritar,pasiqe çdo gjë është e çartë së kush doli partia e parë.


Kaluan gadi dy javë pas zgjedhjeve këto dy parti disi nuk po merrën vesh rreth formimit te koalicionit për formimin e Qeverisë,anipse te duyjat parimishtë janë deklaruar për nje koalicion te tillë.
Arrijtja e nje mareveshje midis këtyre dy parrtive,sikur po i ngjanë asaj mareveshjesë rreth dialogut të Kosovës me Serbinë qe nuk është askund në horizont.Sharra ka hasë në gozhdë sidomos te LDK e cila kësaj radhe është plotë me naze rreth këtij kolaicioni.Diçka po trembet ka plotë naze.Kjo është krejtë e çuditëshme nga ana e LDK e cila deklarohet së ujdia duhet të kalohet ne harmonizimin e programeve,duhet kjo te shikohet ne grupet punuese,se duhet hala punë,e tje,etj.qe po humbet shumë kohë për te iu dhanë rrugë interpretimeve të ndryshme,biule dashakeqe.
Por,është interesant së LDK nuk ju nevojitë shumë kohë ne vitin 2014,kur mbrenda natës e la VLAN-in më gishta n'gojë duke ba kaolicion me PDK,posqçërishtë më Hashim Thaçin.Atehere LDK nuk ishte e interesuar te harmonizohën kontuarat e Mareveshjes,as nuk ishte e nevojshme te kalohet bepër komisione dhe grupe punuese siç po veprojn tashti,por sa mshel e qelë syt mbrenda natës u formu koalicioni i turpshëm i LDK më PDK me ç'rAst te nesërmën u quditë i tërë opinioni se çfarë paska ndoshë mbrenda natës.Pse sillet kështu LDK me LVV e dinë vetem ajo,apo e dinë vetem dy veta[ Agim Veliu dhe Lutfi Haziri.
E,krejtë kjo le te mbetet në ndërgjëgjën e LDK.
Nga Deēani, Shtunė, 19 Tetor 2019 08:37, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.12735 sekonda me 30 veprime