Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

Veriu LajmePOLITIKAAnalisti nga Gjermania fletė pėr Gėrvallėn   
Analisti nga Gjermania fletė pėr Gėrvallėn

Analisti nga Gjermania flet pėr Gėrvallen, e krahason me guximin e Rugovės, ka kėto fjalė pėr opozitėn
NGA: M.H. MĖ: 17 PRILL 2021 NĖ ORA: 21:03
Ministrja e Punėve tė Jashtme, Donika GėrvallaGėrvalla mahniti tė gjithė me deklaratėn, tė paarsyeshme kritikat ndaj saj
Njė ndėr temat mė tė pėrfoluar ditėve tė fundit mbetėt fjalimi i ministres tė punėve tė jashtme tė Kosovės, Donika Gėrvalla nė KS tė OKB-sė.

Fjalimi mbresėlėnės i ministres arriti tė bėhet temė diskutimi pėr vendin mirėpo preki edhe ndėrkombėtarėt, shkruan “Bota sot”.

Gėrvalla nė kėtė takimi ia numėroi Serbisė tė bėmat qė ia bėri Kosovės dhe ia bėri me dije edhe njėhere qė Kosova ėshtė njė shtet i pavarur dhe demokratik.

Ky fjalim pati edhe kritika nga palė tė caktuar tė vendit, duke u nisur nga ajo e deputetes sė PDK-sė, Blerta Deliu-Kodra, e cila u shpreh Gėrvalla pėrqafoi narracionin serb e rus dhe se fjalimi i Gėrvallės shėnoi njė ditė turpi pėr Kosovėn, qė fatkeqėsisht u orkestrua nga Qeveria e saj nė Prishtinė.

Nė lidhje me kėtė deklaratė tė deputetes sė PDK-sė, ka folur pėr “Bota sot”, analisti nga Gjermania, Idriz Zeqiraj.

Zeqiraj fillon duke pėrmendur deklaratėn qė njė deputet nga opozita kishte bėrė nė momentin kur filoti LVV dhe Lista “Guxo”, e qė ishte “kemi me jau nxi jetėn”, pa dashtė tė pėrmend emra analisti thotė qė kjo deklaratė pėrveē qė ėshtė e turpshme kjo shpejgon qė opozita ėshtė e ēakorduar duke shtuar se e tillė ishte edhe deklarata e deputetes sė PDK-sė, Deliu-kodra pėr Gėrvallen.

"Kemi me jau nxi jetėn", - ishte ky betimi i njė deputeti tė opozitės, kur fitoi koalicioni LVV-Lista "GUXO" e Vjosė Osmanit. Atė qė nuk e arriti me votėn popullore, opozita don ta kompensojė me shpifje, madje, deri "nė nxirje jete!" E turpshme pėr njė opozitė, qė thirret nė djathtizmin demokratik! Edhe pse njė opozitė e ēakorduar, fort e lodhur, e rėnė nė njė dėshpėrim tė thellė, pa shpresė tė rimėkėmbje tė afėrt, nė vend tė njė opozitarizmi tė motivuar dhe tė faktuar, ka zgjedhur shpifjen e vrazhdėt. I tillė ėshtė edhe komentimi i deklaratės tė ministrės sė Jashtme dhe tė Diasporės, Donikė Gėrvalla, tė bėrė nė mledhjen e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė”, u shpreh Zeqiraj.

Analisti mė tej thotė se Deliu-Kodra ėshtė e ngarkuar me xhelozi dhe poashtu ka “mizėn pas veshit” duke bėrė kėso lloj deklaratash vetėm pėr faktin qė LVV dhe Lista “Guxo” ka filluar tė merret me ēkapjen e shtetit dhe korrupsionin.

“Deputetja e PDK-sė, Blertė Deliu-Kodra, e ngarkuar me sėmirė e xhelozi shfrenuese, por, edhe duke pasur "mizėn pas veshit", shpėrthen: "Gėrvalla shėnoi njė ditė turpi pėr Kosovėn dhe pėrqafoi narracionin serb e rus". Dhe, pse? LVV dhe Lista "GUXO" e kanė filluar e mbaruar fushatė zgjedhore, me premtimin e madh: "Luftė tė pakompromis krimit tė organizuar dhe korrupsionit, pėr ēkapjen e shtetit, nga bandat nė pushtet". Dhe, pėrgjigja korale, nga populli, qė marshonte prapa Kurtit dhe Vjosės, aprovonin me thirrjet: "kriminelėt nė burg, hajnat nė burg, kapsit e shtetit nė burg”, u shpreh analisti.


Pse duhet fshehur, njė “e fshehtė publike”?!

Njohėsi i ēėshtjeve politike, vazhdon mė tej duke lartėsuar fjalimin qė Gėrvalla ka bėrė nė KS tė OKB-sė, duke e cilėsuar deklaratėn e saj si njė hapė tė guximshem dhe fjalimin e saj tė njė vėrtetė qė nuk ka nevojė tė fshehėt.

Duke vazhduar Zeqiraj pėrmend 720 mijė lėndė penale qė janė tė pakontrolluara qe shumė vite dhe se shumica e kėtyre lėndėve janė tė partisė sė deputetes sė PDK-sė, Deliu-Kodra.

“Ministrja Donikė Gėrvalla, nė ekspozenė e saj brilante, pėr Kosovėn, para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, e vlerėsuar nga mė tė mirat, pėrgjatė kėtyre dy dekadave, konfirmoi se koalicioni qeverisės, qėndron prapa premtimeve tė fushatės zgjedhore. Pra, "qeverisja e re do tė luftojė krimin e organizuar dhe korrupsionin", qė nėnkupton edhe ēkapjen e shtetit. Atėherė, pse u dashka fshehur, njė "e fshehtė publike", kur Kosova, nė tė gjitha matjet e prformancės qeverisėse, qėndron nė krye tė listės kriminale e korruptive! Janė 720 mijė lėndė penale, tė stivuara ndėr vite, 320 mijėsyrėsh tė vėna nė tavolina, kinse, pėr zgjidhje parėsore. Megjithatė, zvarritja e shqyrtimit gjyqėsor vazhdon, duke pritur skadencėn, parashkrimin e lėndėve penalizuese dhe mbylljen e tyre pėrjetėsisht! Nga 7 (shtatė) akuza, qė kishte njė eksponent i SHIK-ut, eksponent i krimit, 5 (pesė)syrėsh janė parashkruar, e 6-a nė prag tė skadencės tė afatit shqyrtues. Ashtu si ky, edhe shumica e tė penalizuarėve, i pėrkasin partisė-bandė PDK-sė tė Blerta Deliu-Kodra. Pjesa mė e madhe e kėtyre dosjeve, kanė tė bėjnė, pikėrisht, me krimin e organizuar dhe korrupsionin. Dhe, reagimi i saj i vrazhdėt, i marrėzishėm, nė shprehje e pėrmbajtje, ndaj ministrės Gėrvalla, ka tė bėjė me mbrojtjen fanatike tė krimit dhe tė korrupsionit”, thekson analisti.


Tutje, Zeqiraj thotė se Deliu-Kodra pėrfaqson njė parti e cila ėshtė bandė dhe e pėrmbytur me krime tė organizuara e qė kanė bėrė ēdo gjė vetėm pėr tė I ikur ndėshkimi qė aktualisht Thaēi ėshtė duke u ndėshkuar nė Speciale.

ImageAnalisti nga Gjermania, Idriz ZeqirajFOTO GALERI
“Duke reaguar, nė cilėsinė e deputetės, Blerta pėrfaqėson partinė e saj bandė, mėkatare e dėshmuar, nė vijimėsi, qė nga sabotimi i luftės, e deri te krimi i organizuar - vrasje tė listuara, tė kundėrshtarėve politikė, me qėllim tė marrjes tė pushtetit me dhunė; grabitjen e pasurive tė brezave shqiptarė, pėrmes uzurpimeve, privatizimeve kriminale. Dhe, deri nė vėnien nė ankand tė territorit tokėsor, pėrmes faljes ose, nėn arsyetimin pėr shkėmbim territoresh, me qėllimin final - bėrjen hisedare tė Serbisė, nė administrimin e Kosovės, deri nė ndarjen e saj! Dhe, e gjithė kjo, pėr t`i shpėtuar shantazhimit dhe ndėshkimit tė vet Hashimt, nga Gjykata Speciale, tashmė, pėr krimet e bėra, kundėr shqiptarėve tė pafajshėm”, u shpreh Zeqiraj.

Donika ishte zė i veēantė, ishte misionare, si Rugova, frymėzim pėr KS tė OKB


Nga ana tjetėr, analisti nga Gjermania krahason fjalimin e Gėrvalles me atė tė Rugovės duke e cilėsuar shumė frymėzues pėr KS tė OKB-sė.

Sipas tij, Gėrvalla ishte e vendosur dhe me plotė diplomaci tregoi dashurinė qė ajo ka pėr atdheun e saj.

“Por, njė gjė duhet kuptuar: Donika kishte vendosur tė ishte, - vetja e saj -, edhe jashtė Kosovės, para botės. E sinqertė, madje, deri nė qoshėt e shpirtit tė saj tė dlirė, krejt nė kundėrshti me hipokrizitė, qė, zakonisht, janė pronė, "asete" tė diplomacisė. Dhe, kėtu qėndron vlera intelektuale e njerėzore, tė njė bije tė Kosovės, Donikė Gėrvallės, e cila ka traditė politike familjare, qė daton, tė paktėn, prej mė shumė se tre shekuj dhe arrin tė dėshmohet faktueshėm. Fjala e Donikė Gėrvallės, para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, u vlerėsua shumė, sepse pėrmasa e ideve, mendimeve dhe fakteve domėthėnėse e mbresėlėnėse, qė i servoi kėsaj mbledhje, tejkalonin Atdheun e saj - Kosovė. Jehona e fjalės tė saj, ishte ftesė pėr zgjidhjen e problemeve politike ballkanike dhe mė gjerė nė botė”, potencoi Zeqiraj.

Analisti vazhdon duke pėrmendur reagimet dhe falenderimet qė Kryetari I Komisionit pėr Punė tė Jashtme tė PE-sė dhe Kryetari McAllistėr i bėnė Gėrvalles, duke ofruar kėshtu njė mbėshtetje pėr Kosovėn dhe ftuar pėr vizitė Gėrvallen.

“Ajo denoncoi dhe emėrtoi fajtorėt. Dhe, sugjėroi zgjidhjet e mundshme tė problemeve aktuale. Mjafton vetėm vullneti i mirė dhe, nė veēanti, angazhimi serioz i Qendrave tė Vendosjes, pėr t`i detyruar vendet shkaktare tė krimeve, tė zbatojnė ligjet ndėrkombėtare, nė raportet me shtetet bilaterale dhe mėtej nė marrėdhėniet ndėrkombėtare. Kryetari i Komisionit pėr Punė tė Jashtme tė Parlamentit Evropian, David McAllister, ėshtė mrekulluar nga fjala e ministrės sė Jashtme dhe tė Diasporės, Donikė Gėrvalla. Ai i ka dėrguar njė letėr shumė tė ngrohtė e miqėsore Donikės. E fillon me "E dashura Ministre", duke e ftuar atė t`i drejtohet Komisionit pėr Punė tė Jashtme tė Parlamentit Evropian. Kryetari McAllister premton se do ta kėtė nė vėmendje me prioritet, pėrfaqėsimin e Kosovės nė Institucionet e BE-sė, pėr avancimin e agjendės evropiane tė vendit tonė. Ministrja Gėrvalla mori ftesa, pėr vizita edhe nga homologė tė shteteve tjera”, tha analisti.

Deputetet Ganja, Safetja, Blerta-bijat ideologjike, seksiste e buliste tė hoxhė Shefqetit

Njohėsi i ēėshtjeve politike nuk arsyeton deklaratėn qė deputetet nga opozita i bėnė Gėrvalles duke thėnė se parqitja e saj arriti deri tek pika qė kundėrshtoi edhe Rusinė pėr heqjen e flamurit.

Sipas Zeqirajt Gėrvalla dhe Osmani janė njė “lindje e vėshtirė”, por tė sigurta dhe se tė dyja janė shtrėngata qė zgjuan popullin nga pėrgjumja e gjatė pėr tė ia kthyer dinjitetin e nėpėrkėmbur.

“Me tė drejtė shtrohet pyetja: Si mund tė thuhet se Donikė Gėrvalla pėrqafoi narracionin serb e rus, kur paraqitja e saj u vlerėsua si mė dinjitozja, deri tani dhe kur ajo e kundėrshtoi Rusinė, pėr heqjen e flamurit tė Kosovės dhe kjo e fundit u detyrua tė mbajė takimin me flamurin e Kosovės? Ndoshta, kjo pyetje duhej bėrė deputeteve tona, tė lart-cekura, tė cilat janė mėsuar me njė ish-president, i cili kurrė nuk ia tha njė tė vėrtetė popullit tė vet, veēse - fjalė e rrenė -. Donikė Gėrvalla dhe Vjosė Osmani, janė "njė lindje e vėshtirė", por, shumė tė sigurta, nė rrugėtimin e tyre partiak e politik. Pėr dy dekada radhazi, pushtetarėt batakēinj e horrakė, e sakatosėn, e vodhėn, e pėrtokėn, e baltosėn kėtė popull, duke abuzuar dhe tjetėrsuar pasuritė e brezave shqiptarė. Janė shtrėngata Vjosė dhe Donikė, qė trandėn butakėt mjeranė, "i zbritėn nga kali", pėr ta zgjuar popullin, nga pėrgjumja e gjatė dhe pėr t`ia kthyer dinjitetin e nėpėrkėmbur”, u shpreh Zeqiraj.

Analisti nga Gjermani thotė se deputetet nga opozita do tė duheshin qė me kėtė fjalim tė mburreshin me gjininė e tyre e jo tė I bashkangjiten deklaratės sė fundit tė Hoxhė Shefqet Krasniqit qė kanė vendin nė kuzhinė.

Zeqiraj nuk arsyeton kėto deklarata tė deputeteve, pasiqė kjo “sulje” e tyre ndaj Gėrvalles njėhershit edhe Osmanit janė tė pabaza dhe aspak tė arsyeshme pėr tu thėnė.

“Deputetet provinciale dhe primitive, Ganja, Safetja, Blerta, dhe ndoca simotra tė tyre, nė vend qė tė mburreshin me gjininė e tyre, Vjosėn dhe Donikėn, pėrkatėsisht, presidente dhe ministre e Jashtme, pėrkundrazi, nė sinkronizim dhe orkestrim, me hoxhė Shefqetin, "gratė janė vetėm pėr kuzhinė e burrat pėr oda", u dorėzuan! "Qaty n`maxhe", duke e shoqėruar me njė fotografi tė saj (Aidės), me uniformėn e UĒK-sė, nė frontin e luftės, - ironizon hoxhė Shefqetin, ish-Nėnkryetarja e Kuvendit, Aida Derguti. Sikur tė ishin bija biologjike tė tij, deputetet nė fjalė, u sulėn, me njė urrejtje patologjike, me improvizime seksiste e buliste, kundėr botės femėrore, pėrkatėsisht, Presidentės dhe ministrės tė Jashtme! "Vjosa ėshtė e sėmurė, e pa vlerė", tha, njėra nga deputetet, pa ēka se ėshtė profesoreshė Universiteti; mė e votuara nė Kosovė, me tej 300 mijė vota; presidente meritore e Kosovės! "Gėrvalla shėnoi njė ditė turpi pėr Kosovėn dhe pėrqafoi narracionin serb e rus", tha, njė deputete tjetėr, edhe pse Donika njihet si veprimtarja mė e shquar nė botė, pėr ēėshtjen e Kosovės”, tha njohėsi I ēėshtjeve politike.

Ndėr tė tjera analisti thotė se pėrtej dy dekadave UĒK-ja, vazhdon tė jetė strehė e horrakėve dhe se ėshtė e pėrvehtėsua nga individė dhe nuk ėshtė mė e popullit..

Ai thotė se falsifikueshėm akuzohen Vjosa dhe Donika, nga deputetet e ideologjisė sė mykur hoxhiste, duke vazhduar tė thotė qė pse nuk "vajtojnė" pėr Hashimin, me shokė, nė Hagė, edhe pse nga 100 akuza, 99 janė viktima janė shqiptarė tė pafajshėm.

“Pėrtej dy dekadave, UĒK-ja vazhdon tė jetė strehė e horrakėve. Tashmė, UĒK-ja ėshtė pėrvehtėsuar dhe privatizuar, nuk ėshtė e popullit, por, e individėve, e grupeve tė interesit, e profiterėve. Falsifikueshėm akuzohen Vjosa dhe Donika, nga deputetet e ideologjisė sė mykur hoxhiste, veē tjerash, pse nuk "vajtojnė" pėr Hashimin, me shokė, nė Hagė, edhe pse nga 100 akuza, 99 janė viktima janė shqiptarė tė pafajshėm! Dhe, kjo e dhėnė, ėshtė konfirmim i organeve kompetente tė Hagės”, pėrfundoi Zeqiraj pėr “Bota sot”.


Nga Deēani, Shtunė, 17 Prill 2021 19:25, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02305 sekonda me 32 query