Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

Veriu LajmeINTERVISTAVjosa Osmani intervistė pėr mediumin gjerman   
Vjosa Osmani intervistė pėr mediumin gjerman

Vjosa Osmani intervistë për mediumin gjerman, flet për dialogun me Serbinë, Gjykatën Speciale dhe administratën Biden
NGA: M.H MË: 15 MARS 2021 NË ORA: 09:56


 


 


 


Dhënia e drejtësisë për viktimat tona të luftës është një parakusht i paqes dhe pajtimit të qëndrueshëm
Ushtruesja e postit të presidentit, Vjosa Osmani ka dhënë një intervistë për Sven Lilienström, themeluesi i “Faces of Democracy”.

   Osmani në këtë intervistë ka folur për gjendjen politike në vend, situatën me pandeminë që ka aktualisht vendi, dialogun me Serbinë dhe pritshmëritë nga presidenti i SHBA-së, Joe Biden.
Në këtë intervistë Osmani shpreson që sa më shpejtë të gjendet një zgjidhje me shtetin e Serbisë duke uruar që ky shtet të lirohet nga fryma e Milloshevqit.
E pyetur për menaxhimin e situatës pandemike, Osmani u përgjigj që kjo gjendje na e bëri me dije që duhet investim në sistem shëndetësor e ajo premton që do të punojë që sa më shpejt të arrijë vaksina në vendin tonë.
Nga ana tjetër Osmani flet për zgjedhjen e Biden president i SHBA-së, duke shtuar që Biden ka qenë gjithmonë mik i Kosovës dhe ka ofruar ndihmë në momentet më të vështira e për këtë arsyje qytetarët i janë gëzuar fitores së tij, duke uruar në një bashkëpunim të vazhdueshëm me SHBA-të.
Ndërsa për Specialen Osmani shton që sistemi i drejtësisë, si brenda dhe jashtë vendit, ka dështuar në të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, sipas saj dhënia e drejtësisë për viktimat tona të luftës është një parakusht i paqes dhe pajtimit të qëndrueshëm.
Në fund, Osmani shpreson që shumë shpejt Kosovën ta sheh si një vend ku sundimi i ligjit ka kuptim të vërtetë dhe ku të gjitha institucionet punojnë në favor të qytetarëve

Lexoni intervistën e plotë:

Zonja Presidente, Kosova ka qenë një demokraci parlamentare me një ndarje të pushteteve që nga viti 2008. Dhe kështu, pyetja jonë e parë është: Sa domethënëse janë demokracia dhe vlerat demokratike për ju personalisht?


Vjosa Osmani: Demokracia është liri, dhe liria është demokraci. Unë gjithmonë kam jetuar sipas kësaj deklarate - është ajo mbi të cilën kam ndërtuar karrierën time politike. Historia e Kosovës ka parë anën më të errët të njerëzimit kur demokracia dhe liritë u tërhoqën. Kjo është arsyeja pse ne si qytetarë të Kosovës i çmojmë kaq thellë vlerat demokratike dhe pse unë do të vazhdoj të luftoj kur ato të sfidohen.

Rezultatet e zgjedhjeve amerikane tradicionalisht kanë pasur një ndikim të fortë në Kosovë. Çfarë do të thotë zgjedhja e Joe Biden dhe Kamala Harris për Kosovën? Çfarë prisni nga administrata e re e SHBA?


Vjosa Osmani: Republika jonë e re ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht e privilegjuar që të ketë mbështetjen dypartiake të Shteteve të Bashkuara. Por nuk është për t'u habitur që njerëzit tanë janë të kënaqur kur panë Presidentin Biden në Shtëpinë e Bardhë, së bashku me Zëvendës Presidenten Harris. Presidenti Biden ishte zëri ynë kur nuk e patëm një të tillë gjatë viteve 1990 dhe ka qenë një mbështetës i madh i pavarësisë sonë dhe përpjekjeve tona më të fundit për të forcuar shtetësinë tonë. Kështu, unë kam besim se ai do të marrë kohë për t'u marrë me çështjet me të cilat përballet Kosova sot.

Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë Miroslav Lajçak ka qenë fytyra e iniciativës tonë partnere Fytyrat e Paqes që nga viti 2019. Dhe duke folur për dialogun: Kur dhe si do të vazhdojnë bisedimet me Serbinë?


Vjosa Osmani: Për një kohë të gjatë, problemet e përditshme, më të mprehta të qytetarëve të Kosovës u lanë mënjanë ndërsa udhëheqësit e mëparshëm të Kosovës ishin fshehur pas temës së dialogut për të mbuluar dështimet e tyre brenda vendit. Ne nuk duhet të lejojmë që ajo të ndodhë më gjatë. Qytetarët tanë kanë nevojë për drejtësi dhe punë, dhe është detyra jonë të sigurojmë. Dialogu me Serbinë, natyrisht, do të jetë gjithashtu në fokus dhe do të sigurohet që vendi ynë të vazhdojë të tregojë gatishmërinë e tij për t'u angazhuar në mënyrë konstruktive në këtë proces të rëndësishëm. Procesi duhet të përmbyllet me njohje reciproke dhe me respekt për integritetin territorial të Kosovës dhe rendin e saj kushtetues.

Shqiptarja e Kosovës Vasfije Krasniqi Goodman na tha se viktimat e luftës në Kosovë ende shpresojnë për drejtësi - por ato janë të zhgënjyer me “Hagën”. A është sistemi ndërkombëtar i drejtësisë penale thjesht një tigër pa dhëmbë?

Vjosa Osmani: Unë jam plotësisht dakord me Vasfijen. Sistemi i drejtësisë, si brenda dhe jashtë vendit, ka dështuar në të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. Dhënia e drejtësisë për viktimat tona të luftës është një parakusht i paqes dhe pajtimit të qëndrueshëm. Unë besoj se llogaridhënia qëndron fort në pragun e Serbisë. Derisa qeveria serbe të mos përballet me të kaluarën e saj dhe realitetin e saj, ne nuk mund të marrim drejtësi përmes ndonjë sistemi. Absolutishtë është koha që udhëheqja në Serbi të lëshojë nga mentaliteti i Millosheviçit dhe të ndalojë së mohuari krimet e kryera në Kosovë dhe gjetkë në Jugosllavi.

Pandemia ka mbajtur një kontroll të fortë në botë që nga fillimi i vitit 2020. Cila është situata aktuale në spitalet në Kosovë? A ka pajisje dhe vaksina të mjaftueshme mbrojtëse, dhe si doli programi i vaksinimit?

Vjosa Osmani: Pandemia ka pasur një ndikim shkatërrues shëndetësor dhe ekonomik në të gjithë botën, dhe fatkeqësisht Kosova nuk është ndryshe. Pa një sistem shëndetësor të duhur dhe funksional, natyrshëm e kemi parë këtë periudhë sfiduese - por kjo vetëm më ka forcuar më tej vendosmërinë që ne duhet të investojmë në sistemin tonë shëndetësor për të siguruar që kemi rrjetin e duhur të sigurisë për qytetarët tanë.

Unë jam shumë e vendosur për të punuar me institucionet ndërkombëtare dhe aleatët tanë për të siguruar që ne të kemi një program vaksinash sa më shpejt të jetë e mundur fizikisht.

Zonja President, pyetja jonë e shtatë ka të bëjë me vështrimin në të ardhmen, dhe kështu do të dëshironim t'ju pyesim ju: Çfarë dëshironi për Kosovën? Ku e shihni vendin tuaj në 2030 - ku e shihni veten?

Vjosa Osmani: Qëllimi kryesor është të shohim Republikën e Kosovës si një shtet plotësisht funksional, pa korrupsion dhe si një demokraci e gjallë. Një vend ku sundimi i ligjit ka kuptim të vërtetë dhe ku të gjitha institucionet punojnë në favor të qytetarëve dhe arrijnë nivelin më të lartë të integritetit institucional. Dhe sigurisht, një vend që njihet në të gjitha cepat e botës. Për më tepër, ne duhet të sigurojmë perspektiva për njerëzit tanë
Sa për mua, unë do të bëj gjithçka që kam në dorë për t'u siguruar që ne ta arrijmë këtë!

Zonja President, faleminderit shumë për intervistën!
Nga Deēani, Hėnė, 15 Mars 2021 16:16, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02164 sekonda me 32 query